منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس
منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

خلج طهرانی مطرح کرد: اقدامات اخیر منطقه ويژه اقتصادی خلیج‌فارس در راستای بومی سازی

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • اخبار
  • خلج طهرانی مطرح کرد: اقدامات اخیر منطقه ويژه اقتصادی خلیج‌فارس در راستای بومی سازی
تعداد بازدید: 10,314
Print This Post

منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس با اعتماد بر دانش و توان متخصصین داخلی اقدام به ساخت، تعمیر و بهسازی قطعات کرده است تا این منطقه در حوزه‌های مختلف ضمن کاهش ارزبری، به خودکفایی برسد.

دکتر خلج طهرانی در راستای اقدامات انجام شده در منطقه ويژه اقتصادی خلیج‌فارس برای بومی سازی و توسعه تکنولوژی داخل عنوان کرد: سال گذشته نوارهای ep تولید داخل کشور، جایگزین نوارهای steel cord موردنیاز شد که پیش‌ازاین می‌بایست از خارج کشور خریداری می‌گردید.

مدیرعامل منطقه ویژه خلیج‌فارس گفت: یکی دیگر از پروژه‌های انجام شده طراحی و ساخت صفحه پرشرپلیت مربوط به اسپلایس گرم (پخت محل اتصال) نوار نقاله بود که جایگزینی بهتر و ایمن‌تر به جای پرشربگ ساخت آلمان شده است. با توجه به پارگی‌های متعدد پرشربگ که سطح ایمنی را به‌شدت کاهش داده بود و با توجه به اینکه این تجهیز تولید داخلی نداشته و تأمین آن از خارج در شرایط کنونی بسیار دشوار بود همکاران متخصص و فنی ما که سابقه و تجربه‌ی خوبی در زمینه اسپلایس نوار نقاله داشتند اقدام به طراحی و ساخت صفحه پرشر پلیت کردند که این صفحه با صرف کمترین هزینه با بالاترین سطح کیفیت ممکن، طـراحی و تولید گردید و پس از آزمایش‌های لازم مورداستفاده قرار گرفت و تاکنون چندین سر اسپلایس گرم (پخت محل اتصال) نوار نقاله انجام و مورد تائید قرار گرفته است. پرشر پلیت ساخته شده در این مجموعه از ایمنی بالایی برخوردار است و از نظر هزینه تأمین پرشر پلیت نزدیک به هشت الی ده هزار یورو ارزبری داشت در حالی که پرشر پلیت را با هزینه‌ای بسیار ارزان‌تر با مبلغی در حدود ۲۰ الی ۲۵ میلیون تومان از مواد و متریال موجود در بازار داخلی می‌توان تولید کرد. در حال حاضر این آمادگی را داریم تا پرشر پلیت را برای سایر شرکت‌های که نیاز به این تجهیز جهت اسپلایس گرم نوار نقاله دارند تولید کنیم.

دکتر خلج طهرانی ادامه داد: پروژه بعدی که در منطقه ویژه به خودکفایی رسیدیم ساخت ۶ دستگاه فیدر ویبراتوری با ظرفیت ۵۰۰ تن بر ساعت بود که هرچند ساخت آن در بعضی از شهرهای کشور امکان‌پذیر می‌باشد اما توانستیم با تخصص و دانش همکارانمان آن را برای اولین بار در خود منطقه ویژه تولید و نصب و راه‌اندازی کنیم که خوشبختانه شاهد کارایی خوبی از این فیدر ها هستیم. این دستگاه بیشتر برای هدایت مواد معدنی از هوپرهای بر روی نوار نقاله است و خرید آن برای شرکت منطقه ویژه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان هزینه به همراه داشت که متخصصین ما توانستد با مبلغی حدود ۲۰۰ میلیون تومان آن را تولید کنند که از نظر کیفیت نیز می‌تواند با نمونه خارجی برابری ‌کند. همچنین این آمادگی را داریم که فیدر مورد نیاز سایر شرکت‌ها را نیز تولید کنیم.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس در ادامه بر اهمیت حمایت از تولید و ساخت داخل کشور تأکید و بیان کرد: با توجه به اینکه طراحی و ساخت اولیه سازه‌های نوار نقاله‌ها جهت استفاده از نوارهای استیل کورد بوده و این نوارها در داخل کشور تولید نمی‌شوند، یکی از اقداماتی که در جهت حمایت از تولید داخل در این مجموعه انجام شد این بود که پرسنل تعمیرات واحد بهره‌برداری با طراحی و تغییر و بهسازی‌هایی که در سازه‌های خطوط انتقال اعمال کردند این امکان را فراهم آوردند که بتوانیم از نوارهای ای پی (منجیت دار) تولید داخل استفاده نماییم که تاکنون این تغییرات بر روی حدود ۳۰ درصد نوار نقاله‌های پرکاربرد اعمال و تعویض شده است.

دکتر خلج طهرانی برنامه‌های بومی‌سازی در منطقه ويژه خلیج‌فارس در سال ۱۴۰۰ را با تکیه بیشتر بر بومی سازی اعلام کرد و گفت: در سال ۱۴۰۰ نوسازی و بازسازی اساسی سیستم محرک لوکوموتیوهای شانتینگ یارد (تغییر سیستم محرک آن‌ها)، جایگزینی و یا حذف سیستم ایندکسر ایستگاه‌های تخلیه واگن (سیستم حمل واگن به دامپر)، طراحی و اجرای سیستم توزین دینامیکی مناسب با وضعیت و شرایط محوطه شانتینگ یارد منطقه ویژه (با دقت ۲۵/۰ درصد)، نوسازی و بازسازی انواع تیغه و ریل پهلویی مربوط به خطوط ریلی، ساخت سیلندرهای هیدرولیکی بوم به همراه بلوک کنترل شتاب و جریان روغن درون آن مربوط به دستگاه ریکلایمر و ساخت ویبراتورهای مناسب با ابعاد و دیمانسیون فیدرهای تخلیه واگن و موارد دیگری را در برنامه گنجاندیم.

وی تاکید کرد: در منطقه ويژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس سعی بر آن بوده است تا با تکیه بر دانش و توان متخصصین داخلی اقدام به ساخت، تعمیر و بهسازی قطعات کنیم تا این منطقه در حوزه‌های مختلف ضمن کاهش ارزبری، به خودکفایی برسد.

وی به اقدامات اخیر در راستای بومی سازی اشاره و تشریح کرد: اصلاح نشست واگن برگردان و همزمان نوسازی و بهینه سازی و اصلاح هوپرهای واگن برگردان با اتکاء بر دانش و توان و تخصص همکاران با هزینه و مدت زمان بسیار کمتر از هزینه ها و مدت زمان برآورد شده توسط مشاور انجام گردید که حدود سه سال پیش هزینه و مدت زمان برآورد شده توسط مشاور ۶ میلیارد و ۸ ماه توقف واگن برگردان بوده در صورتیکه با هزینه حدود ۵۷۲ میلیون تومان و حدود ۴۵ روز توقف واگن برگردان انجام شد. سیم پیچی و تعمیرات اساسی انواع الکتروموتور های خارجی و نایاب و همچنین تراستورها ( ترمز های خطوط نوار نقاله و دستگاهها) و نیز انواع کنتاکتورهای نایاب، طراحی و ساخت تابلو برقی مربوط به اتوی ولگانایز (پخت گرم) نوار نقاله و همچنین طراحی و ساخت تابلو برق جهت تست گرم انواع الکتروموتور و راه اندازی تابلو تست متال دتکتور(آهن گیرنوارنقاله) و سیم پیچی و اورهال کلیه قطعات تراستور (جهت ترمز کلیه نوارنقاله ها) از دیگر اقدامات در این خصوص است.

دکتر خلج طهرانی توجه ويژه به بومی سازی را اقدامی مهم در راستای تداوم تولید و مدیریت محدودیتها به واسطه تحریمها دانست و گفت: اقدامات به جهت ایجاد فضایی برای ارتقاء و زمینه سازی بومی سازی باید حمایت شود و تلاشها در این خصوص ستودنی است و برگزاری نمایشگاههایی همچون جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد نمادی از اقدامات هدفمند شرکت‌های معدن و صنایع معدنی کشور در راستای توسعه ساخت داخل است.

شایان ذکر است سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران از ۱۹ تا ۲۱ بهمن ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود و شرکت های بزرگ معدنی، فولادی و تأمین کنندگان مطرح زنجیره فولاد در آن مشارکت دارند.

لینک کوتاه خبر : https://pgsez.ir/?p=10326

پیام بگذارید