منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس
منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

توسعه زیرساخت ها در مناطق ویژه اقتصادی ایمیدرو با هدف جذب سرمایه

تعداد بازدید: 4,851
Print This Post

ایمیدرو دارای چهار منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، لامرد، پارسیان و کاشان است که با توسعه زیرساخت ها و تسهیل شرایط سرمایه گذاری در این نقاط، توسعه آن ها در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به نقل از ایمیدرو، با اجرای برنامه های توسعه ای و تامین زیرساخت ها در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، تعداد قراردادهای جدید سرمایه گذاری در این منطقه طی سال ۹۹ تاپایان آذر امسال به 32 مورد رسیده است. در این منطقه جذب منابع جدید با تامین مالی ایمیدرو تا 3500 میلیارد تومان نیز در دستور کار است. با تحقق این مهم، توسعه و تکمیل زیرساخت های منطقه ویژه خلیج فارس سرعت خواهد گرفت.
از سوی دیگر مناطق ویژه اقتصادی لامرد و پارسیان که در مجاورت بزرگ ترین ذخایر گازی جهان (عسلویه) هستند، با تسهیل گری ایمیدرو، میزبان صنایع بزرگ شده اند. ارزش قراردادها و اجرای مناقصه در منطقه ویژه اقتصادی لامِرد طی 10 ماهه سال جاری به 20 هزار میلیارد ریال رسیده است. این میزان سرمایه گذاری مربوط به پروژه های زیرساخت منطقه بوده است.
منطقه ویژه اقتصادی پارسیان نیز دارای بزرگترین بندر تخصصی صنعتی معدنی و تجاری کشور و هاب سوم پتروشیمی ایران است. این منطقه طی یکسال اخیر با توسعه زیرساخت، در حال جذب سرمایه‌گذار، صادرات و واردات است.
طی یکسال اخیر 20 قرارداد سرمایه‌گذاری در این منطقه منعقد شده و 10 قرارداد در مرحله امضا است. همچنین 2 مجوز فولاد برای پارسیان صادر شده که قرارداد آن به امضا رسیده است.
اخذ مجوزهای نیروگاه و آب شیرین کن و افتتاح پست اسکله شماره پنج از اقدامات برجسته منطقه محسوب می شود. همچنین پست اسکله سه منطقه نیز از پیشرفت قابل توجهی برخوردار است و تا پایان سال به مرحله بهره برداری می رسد و پست اسکله هفت و هشت به همراه انبار آلومینیوم آماده افتتاح در دهه فجر امسال است.
همچنین در منطقه ویژه اقتصادی کاشان(که با هدف ایجاد شرایط مناسب برای استقرار بخش پایین دست صنایع معدنی احداث شده است)، 11 رشته صنعتی بر اساس طبقه‌بندی بین‌المللی استاندارد صنعتی (آیسیک) در آن قابل استقرار هستند. جذب سرمایه گذاری مستقیم صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی کاشان نیز در افق 1402 به 9 هزار میلیارد ریال خواهد رسید. توسعه زیرساخت‌ها و خدمات روبنایی منطقه ویژه اقتصادی کاشان از زمان تصویب طرح جامع در دستور کار قرار گرفته و در مرحله نخست اعتبار 3170 میلیارد ریالی با تصویب ایمیدرو در سال 1400 برای این منظور تخصیص یافته است.

 

لینک کوتاه خبر : https://pgsez.ir/?p=10422

پیام بگذارید