منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

تمهیدات منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس برای مدیریت انرژی

تعداد بازدید: 113
Print This Post

مدیر انرژی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با تشریح برنامه‌ریزی‌ها و توسعه منطقه ویژه خلیج فارس به دنیای معدن گفت: از آنجا که منطقه ویژه خلیح فارس با هدف ایجاد صنایع فولادی و صنایع وابسته برای تولید 10 میلیون تن فولاد برنامه‌ریزی شده است، تامین زیرساخت‌هایی همچون برق از اولویت‌های این منطقه می‌باشد

محمد محبی افزود: در همین راستا تسهیل احداث نیروگاه‌ برق برای سرمایه‌گذاران در این حوزه و احداث پست‌های انتقال جدید در دستور کار منطقه ویژه خلیج فارس قرار دارد تا سرمایه‌گذاران نسبت به زیرساخت تامین برق در این منطقه اطمینان یابند و سال‌های آتی مشکلی در رابطه با قطعی و کمبود برق وجود نداشته باشد.

مدیر انرژی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه هر سال در ماه‌های گرم احتمال کمبود برق و فشار مصرف خانگی بر شبکه برق بالا است و احتمال می‌رود با خاموشی‌های مقطعی مواجه شویم، مدیریت انرژی منطقه ویژه در وهله نخست، برق و زیرساختهای مورد نیاز برق را تامین کرد و برای برق عمومی نیز تمهیداتی را در نظر گرفت تا تامین برق منطقه ویژه دچار مشکل و کمبود نشود.

مدیر انرژی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با بیان اینکه اقداماتی که در راستای توسعه زیرساخت‌های برق انجام خواهیم داد، تامین برق منطقه ویژه خلیج فارس را اطمینان بخش خواهد کرد گفت: در این راستا مجوز احداث نیروگاه برق از توانیر گرفته شده تا با تولید دو هزار تا دو هزار و 500 مگاوات برق بخشی از برق مورد نیاز منطقه را در قالب نیروگاه‌هایی که بعدا احداث خواهد شد تامین کند.

محبی در خصوص مقوله بازیافت پسماندهای انرژی در منطقه ویژه خلیج فارس نیز عنوان کرد: به صنایعی که بالاتر از دو سه مگاوات مصرف برق دارند توصیه می‌شود با کنترل مصرف انرژی‌شان، یک کارشناس به حوزه انرژی اختصاص بدهند تا در مصارف برق صرفه‌جویی موثر داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر مصرف صنعتی بالاتر از 5 مگاوات باشد پیشنهاد می‌شود مجموعه دارای مدیر انرژی باشد. در حال حاضر مصرف برق داخلی منطقه ویژه حدود 25مگاوات برساعت می‌باشد و حدود 750 مگاوات مربوط به مصارف صنایع فولادی مستقر در منطقه است.

مدیر انرژی منطقه ویژه خلیج فارس با اشاره به اینکه پیگیری‌های زیادی برای احداث نیروگاه جدید انجام شده است، به دنیای معدن گفت: در چند ماه اخیر تا حد زیادی مصرف برق را در منطقه ویژه کنترل کردیم به خصوص با صرفه‌جویی در مصرف برق که موجب شد قطعی برق در سطح ولتاژ پایین اعمال نگردد و همچنین تعویض لامپهای پرمصرف خیابانی که باعث شد تلفات برق به حداقل برسد.

محبی در ادامه اظهار داشت: در خصوص تامین برق صنایع، با توجه به بالا بودن مصرف صنایع فولادی مستقر در منطقه ویژه و از سویی دیگر کمبود برق در مقطعی از تابستان به علت افزایش ناگهانی مصرف خانگی، صنایع فولادی برای همکاری در جهت جلوگیری از قطع مصارف خانگی ناچار شدند در مقطعی حتی یک هفته‌ تولید نداشته باشند و یا تولیدشان را پایین بیاورند.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با بیان اینکه امسال مصرف برق کشور بالاتر از تولید بوده گفت: ما در پیک مصرف 63 هزار مگاوات برق مصرف کردیم در حالیکه تولید ما 57هزار مگاوات برق بوده و حتی اگر همه نیروگاه‌ها فول تایم کار می‌کردند نمی‌توانستند این فاصله را پرکنند اما با همکاری صنایع در جهت تامین پایدار برق مصارف خانگی رقم خورد.

وی تصریح کرد: پسماند انرژی برق بحث جدیدی است که با هدف صرفه‌جویی در مصرف برق مطرح می‌شود.

لینک کوتاه خبر : https://pgsez.ir/?p=7778

پیام بگذارید