منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس
منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارسمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

تداوم روند توسعه و پیشرفت در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

تعداد بازدید: 35
Print This Post
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس با بررسی شاخص‌های عملکردی ۱۱ماهه ی نخست امسال، تداوم روند توسعه و پیشرفت در این منطقه ی عظیم صنعتی را تشریح کرد.                            
 
به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، «محمدرضا پیرحسینلو» بار دیگر ضمن تبریک فرارسیدن ماه سراسر برکت رمضان به ‌تمامی مسلمانان جهان، از تلاش‌های پرسنل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در یک سال گذشته تقدیر کرد و گفت: مجاهدت در سنگر اقتصادی دست‌کمی از مجاهدت در سنگر دفاع مقدس ندارد و امروز کشورمان بیش از هر زمان دیگری به تولید و اشتغال‌زایی نیاز دارد.
 
*افزایش پنج برابری سرمایه‌گذاری*
وی با بیان این که اهمیت منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس در بازتعریف تسهیلات کلان سرمایه‌گذاری به‌خصوص در بخش زمین، انرژی و تعرفه‌های گمرکی است، گفت: در ۱۱ماهه نخست امسال ۹ قرارداد سرمایه‌گذاری به ارزش بیش از ۷۵۰ میلیون دلار به امضا رسیده که پنج برابر میزان هدف‌گذاری ما بوده است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس تصریح کرد: قراردادهای جدید امضا شده در حوزه تولید ورق ضدزنگ، ورق گرم نورد فولادی، رول ورق نورد گرم، گچ میکرونیزه، بتن آماده و… خواهد بود.
 
*کار و تلاش شبانه‌روزی*
وی ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۵ پروژه فعال زیرساختی در منطقه به ارزش سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در دست اقدام است، خاطرنشان کرد: همچنین ۲۲ شرکت با سرمایه‌گذاری چهار میلیارد و ۷۰۵ میلیون‌دلاری در منطقه فعالیت دارند که باید به این آمار، آمار ۵۲ شرکتی که در حال ساخت و نصب تجهیزات هستند نیز اضافه کنیم که در مجموع سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها نیز به دو میلیارد ۳۱۳ میلیون دلار و دو میلیارد و ۴۷۰ میلیون یورو و چهارهزار میلیارد تومان با اشتغال‌زایی حداقل ۶ هزار نفر می‌رسد.
وی افق ایجاد اشتغال در منطقه ویژه در پایان بهره‌برداری پروژه‌های موجود را حدود ۳۰ هزار نفر عنوان کرد.
 
*۱.۵ میلیارد دلار صادرات*
 وی به آمار تولید و صادرات در این دوره ۱۱ماهه از سال جاری نیز اشاره کرد و گفت: بیش از ۸ میلیون و ۹۱۰ هزار تن تولید انواع مواد معدنی را داشتیم و بیش از یک و نیم میلیارد دلار صادرات صورت گرفت که ارزآوری قابل‌توجهی برای کشور به‌حساب می‌آید. پیرحسینلو عمده ی این صادرات را صادرات اسلب، بیلت، شمش آلومینیوم و بریکت عنوان کرد و گفت: این موضوع نشان‌دهنده ی کاهش خام‌فروشی و ایجاد ارزش‌افزوده ی بیشتر در صنایع معدنی است.
 
*عملکرد درخشان در تخلیه و بارگیری*
 وی  گفت: در این مدت بیش از دو میلیون و ۶۰۴ هزار تن بارگیری توسط کشتی داشتیم که در مقایسه با عملکرد یک میلیون و ۷۶۵ هزارتنی مدت مشابه سال گذشته رشدی ۴۷ درصدی را نشان می‌دهد، همچنین در تخلیه ی واگن‌ها نیز با عملکردی بالغ بر سه میلیون و ۸۹۵ هزار تن در مقایسه با عملکرد سه میلیون و ۴۸۱ هزارتنی سال گذشته، ۱۱ درصد رشد را تجربه کردیم. مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس تصریح کرد: در مجموع تناژ خروج بار از منطقه ۳۸۲ درصد و تناژ ورود بار کامیونی به منطقه نیز ۴۰۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.
 
*نهایی‌شدن ابرپروژه‌ی پالایشگاهی*
 وی در ادامه مبادله قرارداد واگذاری ۴۵۰ هکتار از اراضی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به شرکت پتروپالایشگاه شهید سلیمانی را گامی در راستای افزایش رونق تولید و همچنین استفاده از مزیت‌های صادراتی این منطقه عنوان کرد و گفت: با ایجاد زیرساخت‌های مناسب و تسهیل در امر تولید و صادرات می‌توانیم به‌رغم تمام فشارهای خارجی، شاهد جهش در شاخص‌های تولید و صادرات باشیم.
 
*تسریع در روند پیشرفت پروژه‌ها*
 پیرحسینلو از تسریع در روند پیشرفت پروژه‌های مختلف در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در ۱۱ ماهه ی نخست امسال خبر داد و گفت: با بازدیدهای میدانی ماهانه به‌صورت دقیق و کارشناسی پیشرفت این پروژه‌ها را زیر نظر قرار دادیم چرا که معتقدیم چنین رویکردی سبب تسریع در روند پیشرفت پروژه‌ها و همچنین رفع گلوگاه‌های موجود خواهد شد و ما با حضور هم‌زمان مدیران مرتبط با پروژه توانستیم هم‌فکری و بررسی دقیق‌تری برای بهبود روند کار داشته باشیم.
 
 *تلاش برای تقویت زیرساخت‌های برقی*
 وی خاطرنشان کرد: برای رساندن برق به سایت توسعه و سایر پروژه‌ها نیازمند ایجاد برخی زیرساخت‌ها، اعمال برخی تغییرات و اجرای برخی الزامات موردنیاز بودیم؛ به همین دلیل یکی از اولویت‌های ما توسعه پست مدولار ۶۳/۲۳۰ کیلوولت سایت میانی بود که ۴۲۵ میلیارد ریال برای اجرای آن سرمایه‌گذاری صورت گرفته است و به زودی و همزمان با برخی پروژه های بزرگ منطقه به افتتاح خواهد رسید.
 
*اشتغال‌زایی فراتر از انتظار*
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس اشتغال‌زایی را میوة تولید و جذب سرمایه‌گذار خواند و افزود: همانند سال گذشته که اشتغال 1516 نفری را ثبت کردیم طی ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۲ نیز توانستیم ۱۵۳۳ نفر اشتغال‌زایی داشته باشیم که ۳۳ نفر بیشتر از شاخص تعهدی سالانه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس است و این مسئله پویایی و رونق این منطقه عظیم صنعتی را نشان می‌دهد.
بومی گزینی در کنار شایسته‌سالاری وی تعداد افراد شاغل در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس را ۱۴ هزار و ۴۸ نفر عنوان کرد و گفت: از استخدام‌های امسال ۱۲۰۱ نفر بومی بودند که موید جذب ۸۳ درصدی بومیان و توجه به ظرفیت‌های موجود در هرمزگان است. وی در پایان شایسته‌سالاری در کنار بومی گزینی را مورد تأکید قرار داد و اضافه کرد: نگاه ما به سرمایه موجود نیز تنها به حوزه‌ی سرمایه‌های فیزیکی محدود نخواهد بود و سعی کردیم تا جایگاه منابع انسانی را نیز در این شرکت ارتقا دهیم چرا که منابع انسانی پیشانی هر سازمان است و منابع انسانی هر شرکت تصویر آن سازمان را شکل می‌دهد.
لینک کوتاه خبر : https://pgsez.ir/?p=13469

پیام بگذارید